poniedziałek, 7 maja 2018

Górowska Majówka z historią

A może byśmy tak najmilszy wpadli na jeden dzień do Górowa?
Posiedzieli na placu ratuszowym, pod koronami lip, nie robiąc nic, patrząc jak po niebie krążą ptaki, lub jak babcia z wnuczką kupuje lody w lodziarni na rogu. Choć na moment zapomnieć o pracy, o niespłaconym kredycie, o wszystkim co tak ciągnie do ziemi, powoduje że szarzeją oczy.


Wsiąść w auto i pojechać do tego małego miasteczka na końcu świata, stolicy powolnie upływającego czasu. Na powrót stać się małym dzieckiem, które przepełnione ciekawością, szeroko otwartymi oczyma, radośnie patrzy na świat.


Kiedy ostatnio tak się czułeś? Nie pamiętasz? Już tak dawno temu?
Rzuć wszystko w diabły i dołącz do nas 17 maja. Razem z nami wskocz do wehikułu czasu, który poniesie cię w odległą przeszłość.

Przystanek pierwszy  (godz. 15-17)  Muzeum Miejskie Górowa Iławeckiego, prowadzone przez  Stowarzyszenie Historyczno - Kolekcjonerskie Ziemi Górowskiej "Dreyse".

Pod muzeum możesz stać się "małym bohaterem", przebrać za żołnierza podziemia, lub małego powstańca z karabinem w ręce. Zostanie to uwiecznione. Po muzeum oprowadzą cię pasjonaci, prawdziwi poszukiwacze skarbów.  Będziesz miał okazję zobaczyć wyjątkowe eksponaty, poznać ich historię.

Kolejny przystanek to unikatowe Muzeum Gazownictwa, dawna gazownia miejska. Tu przewodnikiem będzie Burmistrz naszego miasteczka, Pan Jacek Kostka. Tutaj znajdziesz się w czasach gdy  zbudowano ten zakład, czyli w XIX wieku. Ach te suknie, koronki, buciki na koturnie, ach te piękne parasolki. Kolejne zdjęcie do twojej kolekcji.

Pora na większy skok w czasie, wczesne średniowiecze, kiedy Natangię, krainę spływających wód, zamieszkiwało waleczne pruskie plemię - Natangowie.

To oni o godzinie 17 zawładną Centrum Barka, uczynią z niego staropruską osadę.
Będziesz miał niepowtarzalną okazję ulepić swój pierwszy w życiu garnek, zaatakować mieczem krzyżaka, lub jeśli jesteś pacyfistą, nauczyć się tkać tkaninę. Kto wie, kiedy może ci się to przydać!

W międzyczasie możesz odwiedzić jedną z największych w Polsce cerkwi greckokatolickich, i podziwiać jej gotyckie wnętrze, z unikatowym ikonostasem autorstwa profesora Jerzego Nowosielskiego.


Gdy zacznie zapadać zmierzch, pomiędzy 19 a 20 odbędzie się wspólny przemarsz z pochodniami ulicami Górowa w kierunku Ukraińskiego Liceum. A tam hulaj  dusza, piekła niema, ognisko z kiełbaskami i moc występów artystycznych.

My będziemy w tym uczestniczyć, a wy? Dołączycie?

5 komentarzy:

  1. Odpowiedzi
    1. W którym domu jesteś? Jeśli na Podlasiu to wcale nie tak daleko. Wpadaj, będzie okazja się poznać. Zapraszam do Domu pod Bocianem :-)

      Usuń