wtorek, 20 czerwca 2017

Zakop

Napisał do nas Pan Tomasz, wnuk starszej Pani, która sprzedała nam dom. Pozwalam sobie zacytować z drobnymi skrótami:

[...] Widzę, że interesujecie się historią regionu, więc chcę wam pokazać kilka rzeczy, które znalazłem po mieszkańcach waszego domu, a które schowali w 45r uciekając przed armią czerwoną.

Więc pierwsza rzecz na którą trafiłem to zakopane narzędzia: siekiera, młotek, 2 śrubokręty, paczka gwoździ, strug do drzewa i miarka, czyli wszystkie podstawowe narzędzia do "odbudowy" gospodarstwa.


  


Następnie była kana na mleko a w niej ubrania, obrusy i pościel. Rzeczy te są obecnie w muzeum w Lidzbarku Warmińskim.Więcej -> http://lidzbarkwarminski.wm.pl/…/10194,Zloty-pociag-na-miar…

----------- koniec cytatu ------------------------------------------------

Podczas śniadania zastanawialiśmy się co byśmy my zakopali musząc iść na wygnanie. Zażartowałem, że musiałbym parę tygodni kopać dół aby zmieścił się nasz dobytek.

Żarty żartami, ale w naszej części Europy ludzie często musieli iść na wygnanie, i to że od końca drugiej wojny światowej panuje spokój nie znaczy wcale, że będzie tak wiecznie.

Tak się składa, że dzisiaj jest światowy dzień uchodźcy. Duża cześć Polaków jest ksenofobami, widać to zwłaszcza ostatnio, odkąd rządząca, narodowo socjalistyczna partia pogrywa na leku przed obcymi, chcąc zwiększyć sobie poparcie.

Ciekawe jak poczują się nasze polskie nacjonalistyczne ksenofoby, gdy w razie jakiejś zawieruchy, przyjdzie im szukać ratunku np. na zachodzie, a pomoc zostanie im odmówiona.

3 komentarze:

 1. Nie poczuja sie, podniosa jedynie larum na caly swiat, ze zachod nie chce pomagac Polakom-bohaterom, a wina za to obarcza jak zwykle Tuska.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak to, nas, narodu wyjątkowego, Europy mesjasza i przedmurza mieliby nie chcieć? Nam nie pomóc?
  Pisuar wypuścił dżina z butelki, długie lata będziemy po tej bandzie sprzatać, pozostaje mieć nadzieję, że nam się to uda...
  G.A.

  OdpowiedzUsuń
 3. Gdyby Polska przyjela pewnie i tak by sie skonczylo, jak tutaj. Ze wszystkich przyjetych po tygodniu zostal 1 (slownie jeden). Reszta ulotnila sie ciemna noca, pomimo tego, ze im dali absolutnie wszystko. Po prostu socjal nie ten, co im sie wydawalo.

  OdpowiedzUsuń