piątek, 23 grudnia 2016

Ordnung ist des Hauses Zierde (5)

W dniu którym odrodziło się słońce, parę dni przed świętem, które ludzie zwali kiedyś szczodrymi godami, a teraz Bożym Narodzeniem, stary dom dostał za pośrednictwem sieci Matki Ziemi wiadomość od Bociana, że wszystko u nich dobrze, młode bocianiątka podrosły i powoli zbierają się do powrotu. Stary dom natychmiast odpisał, że bardzo się cieszy, i nie może się się już doczekać spotkania, bo ma tak wiele do opowiedzenia.

Gwoli wyjaśnienia sieć Matki Ziemi tworzą splątane ze sobą korzenie bilionów drzew i innych roślin, które przekazują sobie nawzajem wszelkie informacje. Wasz prymitywny druciano szklany Internet, który wykorzystujecie przeważnie do rozrywki albo zatruwania cyber śmieciami waszych umysłów, jest jak Syrenka przy Bentley'u, w porównaniu do tego co stworzyła przez miliardy lat Matka Ziemia.

W starym domu nastał czas spokoju. Skończył się długi, trwający od początku lata remont. No może nie tyle skończył, bo do dokończenia została sień i parę szczegółów w łazience, kuchni i salonie, ale zostało to odłożone do wiosny.

Stary dom był bardzo szczęśliwy, codziennie rano, budząc się wraz ze swoimi nowymi mieszkańcami, nie mógł się nadziwić, jak piękny i przytulny jest teraz w środku. Wielki zielony smok, pożerając worek za workiem drewnianej karmy, miło ogrzewał jego wnętrze. Nowy dach wraz z rynnami chronił wrażliwe ściany od zabójczej wilgoci.

Nadchodził świąteczny czas, po domu rozchodziły się miłe zapachy szykowanych na święta potraw. Gospodyni udekorowała świątecznymi ozdobami wnętrze, brakowało jeszcze drzewka, pachnącego lasem świerku, które w tym czasie zawsze gościło w starym domu.

Z podsłuchanych rozmów stary dom dowiedział się, że niestety go nie będzie, bo zostałoby ono zmasakrowane przez cztery koty. Zamiast niego miała zawisnąć na belce pod sufitem, zgodnie z prastarym słowiańskim zwyczajem, podłaźniczka. Staremu domowi początkowo trochę smutno było z tego powodu, ale pomyślał sobie, że koniec końców na to samo wychodzi.

Wspomniał tamto Boże Narodzenie 1936 roku, kiedy był bardzo młodym, ledwo co ukończonym domem. Podobnie jak teraz, młoda gospodyni krzątała się w kuchni, zaś gospodarz wraz z trójką małych dzieci dekorował przyniesioną z lasu choinkę, nucąc pod nosem:

O Tannenbaum, o Tannenbaum,
Wie grün sind deine Blätter!
Du grünst nicht nur zur Sommerzeit,
Nicht auch im Winter, wenn es schneit.
O Tannenbaum, o Tannenbaum,
Wie grün sind deine Blätter!

Zaś za oknem z nieba opadały cicho duże śnieżynki, pokrywając uśpioną ziemię grubą białą kołdrą.
13 komentarzy:

 1. Witam przedwigilijnie! i mam pytanie, czy tę podłaźniczkę zrobicie sami? u nas czy kot, czy pies, ale choinka musiała być... Wyobraź sobie owczarka niemieckiego w duecie z roczną buldożką francuską... ta dopiero ma siły, rozpęd i wyskok;-))) Kochani, ta mała suczka potrafi na swoich niskich łapkach pędzić jak oszalała i jest nie do zatrzymania, więc wszystkie moje ozdoby, świąteczne i codzienne są w dużym zagrożeniu. Opowieść o spokojnych chwilach starego domu jak zwykle ujmująca... a fotka z filiżanką ... taka świetlista! Graszka pewnie już tam szykuje pyszności wigilijne i świąteczne... a kociska i Kudeł oblizują się na te wszystkie smakołyki;-))) Buziaki piątkowe... no i ... pędzę do kuchni... hahaha...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gabrysiu zrobimy sami. Jaka wyjdzie, taka będzie :-)
   Do urodzin jakoś nie czułam świąt, ale podczas rozmów z Tobą, Arkiem i Beatą jakoś tak spłynęło to na mnie i ruszyłam. Nie liczyłam potraw, raczej robię to co lubimy i zjemy z przyjemnością.
   Trzymaj kciuki bo chleba nie kupowałam a mam zamiar upiec z przepisu Asi. Mam zamiar też upiec ciasto makowiec japoński. To z myślą o synu, lubi mak.

   Usuń
 2. uwielbiam te opowieści Starego Domu- wszystkiego dobrego z okazji Świąt :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękujemy. Bogumił szykuje jeszcze Opowieść Wigilijną, a ja zmykam do garów :-)

   Usuń
 3. Dom ma wreszcie nowa rodzine, z ktora bedzie spedzal kolejne szczesliwe swieta.
  Stille Nacht... ♥

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jutro przyjeżdża mój syn i już możemy zacząć świętować

   Usuń
 4. Spokojnych i rodzinnych Swiat w nowym-starym domu. Niech ten swiateczny nastrój zawsze Wam towarzyszy i odpedzi troski wszelakie. Calusy (Leciwa)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Leciwa.
   Jakoś wszystkie złe emocje gdzieś głęboko się schowały. I dobrze :-). Nawet pieczony chleb, który wyrzuciłam do kosza, nie wyprowadził mnie z dobrego nastroju. Nastał piękny czas :-)

   Wszystkiego dobrego dla Ciebie

   Usuń
 5. Piękna opowieść! Radosnych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia! Pozdrawiam - M.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Nasz czas jest piękny i chciałabym żeby trwał :-)

   Usuń
 6. Radosnych, wesołych Świąt! Dawno wam się takie należą!

  OdpowiedzUsuń
 7. Już po świętach , teraz przygotowania do Sylwia i przywitanie Nowego Roku.
  Myśliwi życzą sobie darz bór, a ja Wam darz god. ☺
  Wszystkiego dobrego na Nowy Rok W Waszym pięknym nowym domu.
  Jula

  OdpowiedzUsuń